Jak si správně nastavit cíle na nový rok

Jak si správně nastavit cíle na nový rok - Lenka Benešová

Nový rok s sebou přináší nové příležitosti a motivaci se sebou něco dělat. Lidé často slibují sami sobě nereálné předsevzetí a cíle, které většinou ani sami nechtějí.

Na začátku února jsou lidé zpět v zajetých kolejích, a to ještě dříve, než vůbec začali.

Proto si podrobně rozebereme krok a krokem, jak si správně nastavit cíle na rok 2016, aby se vám jich co nejvíce povedlo úspěšně realizovat.

Postupně si projdeme následující body.

1) Určete si, co je pro vás důležité
2) Rozdělte si velké cíle na několik menších cílů
3) Použijte ověřenou metodu SMART
4) Napište to
5) Sestavte si akční plán

Své cíle si rovnou můžete zapisovat na papír nebo do počítače ve wordu.

1) Určete si, co je pro vás důležité

Zeptejte se sami sebe, kde chcete být za 5, 10, 20 let?

Můžete si dát za cíl zhubnout 20 kilo, vystudovat tři vysoké školy nebo si koupit nový Mercedes.

Důležité však je zaměřit se na to, co je důležité pro vás, ne pro nikoho jiného. Jestliže jste například spokojeni v útulném bytě v Praze, není potřeba si dávat za cíl koupě vily v Karibiku jen proto, abyste zapůsobili na ostatní, nebo že to chtějí druzí.

  • TIP: Poznejte, co vás motivuje

Nejdůležitější otázka na světě je “PROČ?” Na tuto otázku znejte vždy odpověď, jinak brzy skončíte.

Motivace by měla vycházet z vás samých, ne z názorů ostatních. Takže cíl “mít nový Mercedes jen proto, abyste měli lepší auto než soused (kterého navíc možná ani nemáte rádi), vás nebude příliš dlouho motivovat. Soused si totiž za půl roku může koupit nový model a vaše snažení bude jen ztráta času.

U každého cíle si určete alespoň 3 důvody “proč”.

2) Rozdělte si velké cíle na několik menších cílů

Zamyslete se nad tím, z čeho se vaše velké cíle skládají.

Jestliže je pro vás důležité “být fit”, menší cíl může být například “jíst zdravě” nebo “chodit běhat”.

Důležité je, aby se daly malé cíle uskutečnit během jednoho dne, jinak je rozdělte na ještě menší cíle.

Pozn.: “Jíst zdravě” nebo “chodit běhat” nejsou ještě finální podoby cílů. V dalším bodě si cíle rozpracujeme podrobněji.

3) Použijte ověřenou metodu SMART

Ke každému z menších cílů z předchozího bodu použijte ověřenou metodu SMART, která pomáhá stanovit cíle pomocí jednoduchých pěti pravidel. Každé z počátečních písmen symbolizuje jedno slovo.

Cíl by měl být:

Specifický – Cíl by měl být co nejkonkrétnější, abyste dokázali říci jednoznačně, jestli se vám cíl povedlo splnit. Například „Chci být fit“ je subjektivní cíl a nejde poznat zvenčí, jestli je cíl splněný. Dostatečně konkrétní cíl by mohl být „Chci uběhnout 5 kilometrů“.

Měřitelný – Mělo by být jasné, jestli se k cíli přibližujete nebo ne. Takže když váš cíl bude „Mít více peněz“, tak vám dám korunu a budete mít splněno, ale asi to nebude výsledek podle vašich představ. Lepší bude „Chci mít každý měsíc o dva tisíce více.

Adekvátní – Dávejte si jen takové cíle, na které stačíte. Když váš životní cíl bude stát se prezidentem USA nebo kosmonautem, tak pravděpodobnost takového cíle je téměř nulová. Kvůli tomu nehnete ani prstem „protože to přeci stejně nemá cenu“ a ztratíte zbytečně svoji sebedůvěru.

Příliš jednoduché cíle mají stejné důsledky – „to je tak jednoduché, že se tím nebudu ani zabývat“ a také nic neuděláte. Snažte se vypilovat svůj cíl tak, abyste na něj stačili a dostatečně vás motivoval.

Jak si správně nastavit cíle na nový rok - Lenka Benešová

Zapisujte si své cíle do kalendáře

Realistický – Každý výsledek stojí úsilí a čas. Pokud chcete například vyhrát mistrovství světa, musíte trénovat každý den, nejíst žádné sladkosti, potřebujete talent, kvalitního trenéra a výsledek může přijít až za několik let. Je potřeba zvážit, jestli jste schopni tohle všechno „vyměnit“ za dosažení svého cíle.

Termínovaný – Znáte datum, kdy budete vědět, že jste svůj cíl splnili? Tento bod je nesmírně důležitý, protože bez termínu = nikdy.

Díky jasně stanovenému datu si můžete váš cíl rozplánovat na další drobné mezicíle, které se budou zdát jednodušší. Cíl „Chci zhubnout 5 kilo“ je dobrý, ale daleko lepší je „Chci zhubnout 5 kilo do 5. června 2016“.

  • TIP: Cíle by měly být pozitivní

Cíle by vás měly motivovat a při pomyšlení na ně byste se měli cítit dobře. K tomu vám pomůže pozitivní formulace.

Takže například cíl „Chci Zhubnu 5 kilo“ je daleko lepší než cíl „Nechci ztloustnout ani o gram.

4) Napište to

Většina lidí má své cíle jen v hlavě, a tam také navždy zůstanou. Vy však chcete své cíle převést do reality. Začněte tím, že si je napíšete na papír a vylepíte na viditelné místo, kde se každý den pohybujete. To pomůže vašemu podvědomí zabývat se takovými myšlenkami, které jsou spojené s vašimi cíli, a usnadní vám cestu.

3) Sestavte si akční plán

Nyní máte napsáno, jaké jsou vaše cíle, kdy jich chcete dosáhnout, a hlavně proč je chcete dosáhnout. Ještě zbývá napsat, jak se k nim dostanete. K tomu slouží akční plán, který je účinným nástrojem v koučování.

Skládá se z konkrétních aktivit, které uděláte na své cestě. Je potřeba vybrat správné aktivity, které se týkají vašich cílů, abyste nedělali nic zbytečně a neztráceli energii. Se sestavením akčního plánu vám pomůžu na koučovacím sezení.

  • TIP: Sledujte své pokroky

Pravidelně, nejlépe každý týden, sledujte, jak moc se k cíli přibližujete. Můžete si nakreslit čáru, která bude symbolizovat cestu z A (tam, kde jste) do B (tak, kde chcete být). Pravidelně si zaznamenávejte, jak moc se přibližujete k cíli a vyhodnocujte, o kolik se každý týden posunujete.

  • TIP: Za své úspěchy se odměňujte

Udělejte si čas a oslavte splnění svých cílů. Je důležité se ocenit za snahu, kterou jste vynaložili, abyste svého cíle dosáhli.

Jestli máte pocit, že vaše cesta neprobíhala podle představ, zeptejte se, proč to tak bylo? Co uděláte příště jinak, aby se vám na cestě k cíli šlo lépe?

Pokud jste spokojeni, jak se vám vedlo, napište si, čím to bylo a použijte to i příště.

Jsem si jistá, že rok 2016 bude tím nejlepším rokem a věřím, že si naplánujete takové cíle, díky kterým přeměníte své sny na skutečnost.

Vaše Lenka

Líbí se vám článek? Pošlete ho dál :)
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
About The Author

Lenka Benešová

Díky svým profesionálním zkušenostem a práci s klienty umožňuji lidem projevovat svůj jedinečný potenciál a žít spojenější život. Píšu o tom, co mám sama vyzkoušené a vím, že opravdu funguje.