Jak jsem se naučila mít se ráda

Jak jsem se naučila mít se ráda - Lenka Benešová

Už je to více než čtyřicetčtyři let, co jsem začala sbírat cenné zkušenosti. Výchovu jsme doma měli drsnou, protože naši předělávali dům a peněz moc nebylo.

Jen samá práce, povinnosti a “neotravovat”. Výchova a myšlenkové programy byly ve stylu “Buď hodná holčička, dělej, co ti řekneme a neodmlouvej”. Výsledky se brzy dostavily.

Hodná holčička, která nebyla sama sebou a trčela tam, kam ji postavili. Byla vychovávaná, aby poslouchala. Především otce, paní učitelku, manžela, šéfa, zkrátka stále někoho. Jen neposlouchala sama sebe. A to se časem projevilo.

Nerovnováha se vždycky ukáže. Když není člověk uvnitř sebe šťastný a hraje před druhými divadlo, aby byli hlavně oni spokojeni, představení jednou skončí.

Každý se učí podle pochopení svých životních lekcí. A já jsem se učila pilně, i když trvalo ještě několik let, než jsem se dozvěděla o pojmech sebeláska, sebeúcta a sebepřijetí.

Že bych se měla mít ráda? No až přeci na posledním místě. Vždyť potřeby ostatních jsou důležitější, než moje touhy a přání. Tak to prostě je. Nebo to může být i jinak?

Postupně jsem začala rozumět lekcím sebelásky a chápat, že jen já sama ovlivňuji to, co se mi v životě děje. Můžu dělat to, co mě baví, co mám ráda, a co cítím, že je moje vlastní cesta.

Jen já sama jsem zodpovědná za to, pro co se rozhoduji, a jak moc se nechám ovládat okolím. Jen na mě záleží, jak moc věřím sama sobě.

Z poslušné holčičky jsem se začala proměňovat v sebevědomou ženu.

Co vlastně dělám jinak?

  • Naslouchám sobě a svým potřebám
  • Vlídně a odvážně reaguji v situacích, při kterých bych se kdysi bála.
  • Dopřávám si čas pro sebe na procházky v přírodě.
  • Zajímám se o to, co mě baví.
  • Podporuji ostatní, aby našli svoji sílu, a dělali, co je jejich poslání.
  • Vědomě myslím na věci, které chci do svého života přitahovat.
  • Mám se upřímně ráda a každý den s vděčností děkuji za všechny lekce.
  • Projevuji si lásku v denních maličkostech.

Co pro svoji sebelásku děláte? Jaká je nebo byla vaše přeměna?

Každý prochází určitými fázemi sebepoznání, sebepřijetí a seberozvoje. Na každém stupni posunu se mějte rádi.

Chovejte se k sobě tak, jak chcete, aby se k vám choval, kdo vás miluje.

Sebeláska je klíčem k trvalé vnitřní pohodě a radosti. Noste svoji lásku stále v sobě a projevujte ji do všeho, co se rozhodnete dělat. Život v sebelásce promění nejen vás, ale i ty, na kterých vám záleží nejvíce.

S přáním trvale rostoucí sebelásky

Vaše Lenka

Líbí se vám článek? Pošlete ho dál :)
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
About The Author

Lenka Benešová

Díky svým profesionálním zkušenostem a práci s klienty umožňuji lidem projevovat svůj jedinečný potenciál a žít spojenější život. Píšu o tom, co mám sama vyzkoušené a vím, že opravdu funguje.