Pozitivní přínosy koučování

Pozitivní přínosy koučování - Lenka Benešová

Proč je dobré mít svého kouče? V čem konkrétně může koučování pomáhat? Co vlastně koučování znamená?

Každý člověk má svůj vnitřní potenciál, který je možné rozvíjet.

V dětství dostáváme každý jiný základ a možnosti vzhledem k výchově a prostředí. V dospělosti se na dětství už moc vymlouvat nemůžeme. Zkrátka takové bylo.

Je přínosné a užitečné se dívat na to, jak už teď udělat pro sebe maximum toho, co nám v budoucnosti vytvoří život snů.

Směřujte za svou životní vizí

Napomůže zastavit se, uvědomit si, kde se na cestě ke svému ideálnímu životu právě nacházíme, kam směřujeme, a co pro to můžeme začít dělat.

Ne každý člověk je koučovatelný. Někdo si rád „hoví“ v pohodlí a nechce zvednout svoje „kejty“ k něčemu novému. Pro pohodlné lidi koučování není.

Koučovatelný je ten, kdo chce se svým životem něco dělat. Chce víc. Chce, aby se mu cíle a přání naplňovaly. Chce žít smysluplný, svobodný a tvořivý život.

Uvědomuje si, vlastní cestu a přijímá zodpovědnost za svá rozhodnutí. Nikdo druhý za nikoho nic udělat nemůže. Bez akce není reakce.

Ani radostný a smysluplný život za vás nemůže žít nikdo druhý. Možná chcete to nejlepší pro své děti a usnadňujete jim cestu, že za ně děláte, co mají udělat sami.

Koučování umožňuje uvědomit si, co dělat jinak

Koučováním získáte prozření a ujasnění si toho, co konkrétně chcete. Je to zastavení a uvědomění si, že zkrátka chcete něco jinak nebo lépe. Zamyšlení se nad životem jako časově ohraničenou “veličinou” alespoň pro mě bylo okamžikem, kdy jsem si řekla:

„No jo, mám před sebou druhou polovinu života a chci ji prožít maximálně smysluplně a přinášet sobě i ostatním hodnotu. Pravou hodnotu v podpoře přeměny snů na skutečnost.“

Snů má každý dost. Sníme už od školky a přejeme si dárečky třeba pod stromeček. Když jsme starší přejeme si, aby přijel princ na bílém koni.

Až později zjistíme, že jsme plně kompetentní naplňovat si své sny, přání, vize a cíle. Jen je potřeba si konkrétně ujasnit, co opravdu chceme. Bez konkrétnosti se nic nestane.

Jasné a konkrétní sestavení reálných a časově ohraničených cílů, je prvním krokem v koučování.

Už jen tím, že si nahlas řeknete, co chcete, a ještě si to napíšete, vytváříte pro sebe nový svět.

Tvořte a radujte se, že víte, kam míříte

Napište si svá přání a cíle ukotvené v čase. Naslouchejte sobě a naučte se koučovací dovednosti. Sami jste expertem na svůj život.

Kouč vám může napomoci k rozvoji a naplňování vašich snů. Může vás nakopnout k aktivitě a rozhodnutí, které byste třeba dlouhé roky odkládali, a tím promarnili dost času. Může vám napomoci k rozvoji vašich aktivit, do kterých byste se jinak nepustili.

Kouč vám může sundat klapky z očí a umožní vám podívat se na svůj život z nadhledu a jiné perspektivy.

Jediným člověkem, kdo však může konkrétní denní aktivity dělat, jste jen vy sami. Staňte se proto vy tím nejlepším koučem ve svém životě - sebekoučem.

Vaše Lenka

Líbí se vám článek? Pošlete ho dál :)
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
About The Author

Lenka Benešová

Díky svým profesionálním zkušenostem a práci s klienty umožňuji lidem projevovat svůj jedinečný potenciál a žít spojenější život. Píšu o tom, co mám sama vyzkoušené a vím, že opravdu funguje.