Proč jsme stále unavení a co s tím dělat

Proč jsme stále unavení a co s tím dělat - Lenka Benešová

Stává se vám někdy, že se už od rána těšíte, až si večer půjdete zase lehnout?

Pokud máte období, kdy jste celý den unavení, vyčerpaní a nedokážete se soustředit, tento článek je přesně pro vás.

V dnešní době musíme stihnout tolik povinností, že jen pomyšlení na to všechno nám ubírá energii. Musíme chodit do práce, starat se o děti, udržovat domácnost a pro sebe už nám nezbývá síla ani chuť.

Příčiny dlouhotrvající únavy mohou mít mnoho podob. Níže uvádím pět nejdůležitějších, na které se stojí za to zaměřit.

Proč jsme stále unavení

1) Vhodná strava pro tělo

Logicky tím prvním (nikoliv nejdůležitějším) je vhodná strava. Bez vydatné snídaně bychom neměli vycházet z domu, protože potřebný přísun energie později během dne již nedohoníme. K snídani je vhodná ovesná kaše s jogurtem a oříšky, popřípadě pohanka.

Doporučují se omezit jídla z bílé mouky, tedy především pečivo a sladkosti. Podobná jídla nás nutí vynakládat energii na trávení, nikoliv na tvoření.

Stejný princip funguje, když se najíme těsně před spaním. Během noci si naše tělo neodpočne, protože musí vynakládat energii na zpracování potravy. Ráno se potom cítíme unavení a nevyspalí.

2) Pravidelný pohyb

Se stravou je úzce spojený pohyb. Aktivním pohybem si sami vyrábíme energii, podobně jako dynamo. Díky pohybu se okysličí mozek, rozproudí se krev, začneme vymýšlet nové nápady a celkově se cítit lépe.

3) Vědět, co v životě chci

Tím nejdůležitějším pro dostatek životní energie je vědět, co ve svém životě chci. To nám dává motivaci každé ráno vstát a pracovat na sobě. Když nevím, kam ve svém životě mířím, tak je mi všechno jedno, cítím se mrzutě a otupěle.

Abychom poznali, co ve svém životě chceme, můžeme si položit následující otázky.

Kde chci být za 5 let?
Co chci, aby se o mně vyprávělo, až budu v důchodu?
Čím můžu začít ještě dnes?

Pokud cítíte, že váš život se ubírá nežádoucím směrem, můžete vyzkoušet koučink, který vám pomůže opět naskočit na vlnu své životní cesty.

4) Vyřešit své vnitřní konflikty

Další důležitou příčinou únavy jsou vnitřní konflikty a nedořešené problémy. Na to, co není v našich životech dokončené, musíme stále myslet. Tím zbytečně přicházíme o příliš mnoho vzácné energie.

Sepište si 3 věci, které potřebujete v životě dokončit, abyste se mohli znovu volně nadechnout.

5) Co přijímám, to dávám

Začali jsme stravou pro tělo a skončíme stravou pro duši. To, co přijímáme do své mysli, ovlivňuje to, co následně říkáme a děláme. Na co zaměřujeme svoji pozornost a jaké informace pouštíme do sebe, to rozhoduje, jestli se budeme cítit plni energie nebo unavení a vyčerpaní.

Vybírejme si jen takové podněty, které nám prospívají a dodávají energii. Zaměřujme se na to, co nás baví a v čem se cítíme dobře.

Samozřejmě bychom neměli přehlížet politické a sociální problémy, ale jen v případě, že s tím sami můžeme a chceme něco dělat. Jinak nemá smysl se tím zbytečně týrat, pokud se do řešení situace stejně nechceme aktivně zapojovat.

Po malých krůčcích zavádějte informace z jednotlivých bodů do svého života, abyste se konečně zbavili únavy a začali žít opět naplno.

Pokud budete potřebovat poradit, můžete napsat dotaz na lenka@sebekoucem.cz nebo se objednat na koučování zde.

Vaše Lenka

Líbí se vám článek? Pošlete ho dál :)
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
About The Author

Lenka Benešová

Díky svým profesionálním zkušenostem a práci s klienty umožňuji lidem projevovat svůj jedinečný potenciál a žít spojenější život. Píšu o tom, co mám sama vyzkoušené a vím, že opravdu funguje.