Recept na štěstí? Tvořte si ho

Recept na štěstí? Tvořte si ho - Lenka Benešová

Recept na štěstí je docela jednoduchý.

Tak proč je tolik lidí nešťastných?

Protože „vařit“ podle receptu už dá zabrat.

Jen málokdo totiž dokáže začít žít skutečně šťastný a naplněný život.

Začneme tím, co vlastně znamená štěstí?

Štěstí je ve skutečnosti jen pocit, který můžeme přirovnat k sexuálnímu vyvrcholení, trvá totiž jen okamžik. Cílem je mít takových „okamžiků“ co nejvíce.

Asi nepřekvapí, že pro každého znamená štěstí něco jiného. Někdo je šťastný, když skáče z letadla s padákem a někdo je šťastný, když si může doma v klidu lehnout.

  • Co vás dělá šťastnými?

Ačkoli jsou pocity štěstí jen krátkodobé, můžeme být „šťastní“ i z dlouhodobého hlediska. Spíše než o štěstí pak mluvíme o životní spokojenosti.

Dlouhodobé štěstí je trvalý stav vnitřního nastavení. Jde o vytváření celoživotního a stabilního štěstí v souvislosti s kvalitou života. Je založené na trvalých hodnotách, jejich respektování a prožívání.

Pro dlouhotrvající spokojenost je, podle psychologa Martina E. P. Seligmana, nejdůležitější najít si nějakou činnost, při které přestáváme vnímat čas a jsme plně pohlceni tím, co děláme.

  • Při jaké činnosti přestáváte vnímat čas?

Teď už se dostáváme k samotnému receptu, který si můžete přilepit na ledničku nebo jiné viditelné místo, kde trávíte svůj čas.

  • Ingredience do receptu na štěstí

1) Začněte jednoduše. Choďte spát v rozumný čas a nemějte hlad, to pro začátek stačí. Vědci potvrzují, že tyto dva faktory mají přímý vliv na velikost lidského štěstí.

2) Ventilujte svůj vztek. Být naštvaný je lidské, ale jen když to splňuje dvě následující podmínky. A) Nesmí to trvat příliš dlouho B) a nesmí to škodit ostatním.

Snažte se zbavit špatných pocitů ještě večer před spaním. Jděte na krátkou procházku, nebo promluvte si s tím, kdo vás naštval, což je nejlepší řešení.

3) Učte se něco nového s nadšením, ne z donucení, s úsměvem, ne s naštváním.

Užívejte si, že se můžete učit novou dovednost, navštívit nová místa a poznat nové lidi. Udělejte si z toho zábavu a výzvu. To stimuluje váš mozek a začne se vyplavovat více endorfinů, hormonů štěstí.

4) Odolejte pokušení všedních dnů. Většinou víte, co pro vás dlouhodobě je a není dobré. Když máte chuť na zmrzlinu, sklenku vína, cigaretu, nebo kafe, ale víte, že potom ze sebe máte špatný pocit, snažte se odolat.

Minuta zdánlivého štěstí se během chvíle promění v pocity sebeobviňování, že jste nevydrželi. No stojí vám to za to?

Recept na štěstí? Tvořte si ho - Lenka Benešová

Tvořte si svůj recept na štěstí

5) Zbavte se perfekcionismu, protože jinak budete jen málokdy spokojení.

Žádný klavírní virtuóz neřekne „dneska jsem se naučil hrát dokonale na klavír“.

Prostě si užívejte cestu, ale nelpěte na perfektním výsledku. Určete si, co je potřebná hranice, kterou chcete dosáhnout.

Cokoli, co ji bude přesahovat, bude jen bonus, nikoli nutnost. Tento přístup vám obrovsky uleví od stresu a zbytečného napětí.

6) Pravidelně cvičte, abyste získali dostatek energie, kterou tělo potřebuje. I krátká desetiminutová procházka se počítá. Když se vám zrovna nechce, tak se podívejte na bod 4) a dobře si to rozmyslete :)

7) Neremcejte na všechno kolem vás. Takovéto uvažování, že nic nemá smysl a všechno je špatně, vás neustále drží ve světě nespokojenosti.

8) Buďte vděční za to, co už máte teď. Říká se, že jestli máte doma ledničku a záchod, tak patříte k deseti procentům nejbohatších lidí na zemi.

9) Chtějte víc. To, že chcete něco lepšího nebo kvalitnějšího, neznamená, že nejste vděční za to, co už máte teď.

10) Pusťte se do toho. Vyškrtněte „až pak“ ze svého slovníku a na nic nečekejte. Začněte dělat to, při čem pociťujete pocity štěstí. Nevětší omyl lidí je myslet si, že mají dostatek času.

Nikdy nevíme, jak dlouho na světě ještě budeme, a proto nemá smysl odkládat štěstí „až na někdy jindy“.

  • Jaké další ingredience si do svého šťastného dne přidáte?

Co doporučuje psycholog Viktor E. Frankl, který přežil čtyři koncentrační tábory? “Aby někdo byl šťastný, musí mít něco, pro co stojí žít, z čeho je možno žít, a pro co je člověk ochoten i umírat.”

Přeji vám, ať vaše recepty na šťastný smysluplný život inspirují ostatní, a šíříte kolem sebe pestrost dlouhodobého a trvalého štěstí.

Vaše Lenka

Líbí se vám článek? Pošlete ho dál :)
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
About The Author

Lenka Benešová

Díky svým profesionálním zkušenostem a práci s klienty umožňuji lidem projevovat svůj jedinečný potenciál a žít spojenější život. Píšu o tom, co mám sama vyzkoušené a vím, že opravdu funguje.